Planeta Země je jen jedna

Čím dál častěji kolem sebe, jak v prostředí, kde žiji nebo se pohybuji, formou zpráv či pořízených záběrů ze světa, vidím a vnímám problémy se znečištěním. Místo, kde žijeme, místa, kde cestujeme. Příroda, ovzduší, voda – potoky, řeky, jezera, moře, oceány.

Znečištění dopravou, odpadky, plasty, které nejsou schopny se rozložit. Potoky a řekami se dostávají do dalších vod, moří a oceánů, zabíjí živočichy a tvory, kteří si tento odpad pletou s potravou.

Nedivila bych se, až jednou dostaneme rybu na talíř a ta bude uvnitř plná plastu.

Když vidím tyhle záběry, srdce se mi vždy sevře a uvědomím si, že každý musíme začít u sebe, aby se to změnilo. Jak pro budoucnost naší planety Země, tak pro další generace.

Já osobně se snažím třídit odpad již několik let a přijde mi to už automatické. Ale není, protože je stále ještě dost lidí, kteří ač mají tyhle informace a možnosti, nevyužívají je. Dávají vše dokupy a přitom by stačilo tak málo. Začít s tříděním odpadu na plast, papír, sklo, spotřebiče, komunální odpad. Alespoň pro začátek.

Čím dál více se mluví o znečištění planety plastem. Ano, je všude kolem nás a my se s ním do kontaktu dostáváme téměř dennodenně. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

I já mám doma plastové věci – ať už hračky, od kterých upouštím a snažím se, aby i okolí, pokud chce něco mým dětem dát, tak hračky nejlépe ze dřeva, které jsou nejen krásné jak vně, tak uvnitř, ale jsou přímo kouzelné a jejich výdrž a nezničitelnost je neskutečná 😊.

Většina kosmetiky a produktů v péči o tělo je také v plastových obalech. Spousta potravin, ne-li všechny. Proto je super, že u nás vznikají bezobalové obchůdky, kde si nakoupíte do svých pytlíků, košů, sklenic, které zase použijete příště.

Už jen kolik igelitových sáčků se spotřebuje v obchodech při nákupu zeleniny, ovoce, pečiva, někde už nahrazeno papírovými sáčky a taškami, ale zdaleka ne všude.

Ano, nejlepším řešením je, pořídit si své pytlíky, tašky z recyklovaných materiálů, papírové, bavlněné a ty mít vždy po ruce. Já si tedy do obchodu beru vlastní tašku, ale když se stane, že zapomenu, koupím alespoň papírovou.

Hodně teď fandím a podporuji nápad a zavedení slaměných nebo papírových brček a kelímků. Akorát přemýšlím, proč tohle nemohlo být už dříve. Tolik zbytečného plastu.

Každý máme svůj cit a smysl pro přírodu a životní prostředí. Každý si to uvědomujeme jiným způsobem. Každý to řešíme jiným způsobem a jinou rychlostí.

Důležité je, začít. Zamyslet se nad tím. Uvědomit si to.

Začít každý sám u sebe.

Dávám zde odkaz na mého spolužáka ze studií. Je to krásný, čistý a skromný člověk, kterému srdce bije pro přírodu. Díky, Vašku.

Je to v našich rukou…

Zuzana Kučerová
Píšu o tom, co mě baví, zajímá a někam posouvá. Sdílím to, protože mám pocit, že by se to mělo vědět či poznat :-). Neustále rostu, vždyť i CESTA JE CÍL.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů